Hippokratova prísaha

Autor: Jakub Žiak | 13.6.2011 o 22:34 | Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1653x

Hippokratova prísaha je lekársky kódex, ktorý v antickom období usmerňoval etické konanie lekára. Mnoho ľudí dnes v súvislosti s nevľúdnymi lekármi, zlou starostlivosťou atď... vyťahuje na svetlo vetu: "Vôbec sa nechovajú podľa Hippokratovej prísahy...". Nechcem v žiadnom prípade obhajovať arogantných lekárov (aj keď častokrát majú na práci mnoho), poďme si však vyjasniť niekoľko vecí.

Pre úplnosť uvádzam odkaz, kde nájdete text prísahy v latine a odkaz na stránky ústavu etiky 3. LF UK (na stránke úplne dole), kde je text preložený do češtiny (formát .doc).

Sľub mlčanlivosti podpíše medik už v prvom ročníku. Predsa len prichádza počas štúdia k dôverným informáciám pacienta.

V súčasnej dobe platí tzv. moderná forma Hippokratovej prísahy, a síce Ženevský lekársky sľub (z r. 1948). Áno, uvažujete správne, dôvodom jeho prijatia, resp. uvedomenia si, že lekári potrebujú akési etické normy, boli udalosti z 2. svetovej vojny a predvojnového Nemecka. V Čechách je dnes záväzný obnovený lekársky sľub (r. 1990), ktorého text je predčítaný pri promócii promótorom a čerství doktori na konci vyjadrujú na konci súhlas slovom "sľubujem"

Okrem toho sú známe a platné ďalšie etické kódexy, podľa ktorých sa majú (nielen) lekári riadiť. Hovorím o Dohovore o ľudských právach a medicíne z Ovieda z roku 1997 (vyhlásený Radou Európy), prípadne o Helsinskej deklarácii (obsahuje doporučenia pre lekárov, ktorí sa zaoberajú medicínskym výskumom na čoveku) - posledná novelizácia v roku 2000. Každá krajina má potom kódex svojej lekárskej komory.

Ak teda budete najbližšie počuť niekoho, ako sa vyjadruje na adresu lekárov, že nekonajú podľa Hippokratovej prísahy, neváhajte a poučte ho: "Máte pravdu. Nekonajú podľa Hippokratovej prísahy, ani nikdy konať nemohli. Sľubujú totiž čosi iné."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Komisia ukáže nové pravidlá pre dopravcov.

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor aj Andrejom Babišom.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.


Už ste čítali?